Nazwa: Mózg a Ruch: neurofizjologia w praktyce, od neurofizjologii do praktyki
Miejsce: Szkolenie będzie odbywać się w ośrodku, z którym jestem związany większość swojego zawodowego życia, praktykując na oddziałach: intensywnej opieki, rehabilitacji neurologicznej, neurochirurgii i neurologii: W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w drugiej klinice neurologicznej.
Tematyka: Szkolenie stworzone z myślą o osobach, które w swojej pracy poprawiają działanie układu ruchu zarówno od strony treningu osób zdrowych, jak i rehabilitacji Pacjentów. Celem szkolenia jest zaprezentowanie wiedzy o mechanizmach sterowania ruchem z perspektywy układu nerwowego człowieka. Podpieranie neuronauką wielu koncepcji treningowo rehabilitacyjnych jest obecnie popularne. Czy jednak zawsze mamy wystarczającą wiedze, żeby tak robić i czy jest to konieczne? Na kursie omówimy kluczowe aspekty działania krytycznych ośrodków w układzie nerwowym w kontekście planowania, zarządzania i egzekwowania ruchu człowieka. Poruszymy tematy percepcji bólu, czucia ciała i ich wpływ na wykonywanie złożonych aktywności motorycznych. Wiedza podana będzie w przystępny sposób, tak żeby była klarowna dla uczestników, a trudno brzmiące terminy zostaną wyjaśnione w przystępny sposób.
Zrozumienie hierarchicznej struktury mózgowia, wpływu poszczególnych ośrodków na siebie nawzajem pozwala na dogłębne zrozumienie tego skąd bierze się ruch. Osobiście uważam, że zrozumienie działania układu nerwowego nie jest możliwe bez praktyki. Dlatego na kursie pojawią się Pacjenci, z różnymi schorzeniami układu nerwowego. To właśnie analizując ich objawy możemy lepiej zrozumieć, jak tworzy się w naszym mózgu ruch. Szkolenie będzie przygotowane w przystępny sposób, tak żeby każdy był w stanie wynieść wartość do swojej praktyki fizjoterapeutycznej i trenerskiej. Omówimy również branżowe mity dotyczące neurologii i wyjaśnimy mechanizmy stojące za „naprawczymi i szybkimi terapiami”. Przybliżona zostanie neurofizjologia bólu oraz działania modulujące ból. Po szkoleniu kursanci zostaną wyposażeni w wiedze, która pozowali krytycznie podejść do wielu rzekomo „specyficznych metod” wpływu na układ nerwowy.
Dla kogo jest to warsztat?
Dla wszystkich pracujących ruchem i usprawniających ludzki organizm. Z wiedzy zawartej na szkoleniu skorzysta fizjoterapeuta i trener bez względu na charakter pracy. Przedstawione uniwersalne prawidła dotyczące działania układu nerwowego znajdą zastosowanie w rehabilitacji osób starszych oraz w treningu sportowym.
Cele i plan szkolenia:
– Przedstawienie działania różnych ośrodków układu nerwowego w kontekście ruchu, kontrola postawy ciała, ruch zautomatyzowany i zamierzony
– Wyjaśnienie wpływu różnych form ruchu na mózg człowieka
– Neurofizjologia treningu siłowego, wytrzymałościowego: „Ruch, a mózg”
– Zrozumienie wpływu bólu na możliwości układu ruchu
– Opanowanie podstaw neurofizjologii bólu i jego podział
– Nauka podstaw badania neurologicznego i rozpoznawania objawów wymagających badania lekarskiego
– Prezentacja wpływu pobudzenia emocjonalnego na układ nerwowy człowieka – wyjaśnienie powszechnie błędnie pojmowanych założeń „psychosomatyki” na przykładzie zaburzeń czynnościowych (FND Functional Neurological Disorder) i zaburzeń konwersyjnych
– Jak dotyk wpływa na układ nerwowy? – Zrozumienie niespecyficznych efektów terapii manualnej
– Neuro-behawioralne aspekty bólu chronicznego, przewlekłej choroby, kontuzji- jak je uwzględnić w procesie rehabilitacji?
– Rozprawienie się z „mitami” dotyczącymi prawidłowej postawy, zdefiniowanie czy takowa istnieje
– Zrozumienie skutecznego nauczania ruchu przez zgodnego z działaniem mózgu człowieka i neuropsychologicznymi aspektami uczenia się
Dodatkowe wartości:
Na szkoleniu planujemy obecność Pacjentów kliniki (istnieje niestety możliwość odwołania obecności przez Pacjenta – zastrzegamy sobie prawo do zmiany planów). Wszyscy uczestniczy otrzymają materiały dodatkowe – polecaną literaturę, wartościowe bezpłatne linki do nagrań oraz publikacje naukowe. Szkolenie zakończone będzie wręczeniem certyfikatów uczestnictwa.
Zakres Tematyczny:
Sobota 11.01.2025
Niedziela 12.01.2025
Podczas szkolenia będą odbywać się wykłady z aktywną formą dyskusji, prezentacja Pacjentów (obecnych na szkoleniu) oraz nagrań ze szczegółowym omówieniem zagadnień.
Wstęp: Po co nam zrozumienie neurofizjologii w praktyce ruchowej?
Wyjaśnienie celu szkolenia: „Układ nerwowy człowieka jako punkt rozpoczęcia wszystkich zachowań ruchowych i adaptacji do wysiłku fizycznego” – Dlaczego powinniśmy go zrozumieć?
- Podział funkcjonalny układu nerwowego w kontekście ruchu
a. Hierarchiczna budowa mózgu – mechanizmy hamowania i pobudzania poszczególnych ośrodków
b. Układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy
c. Wzajemne zależności poszczególnych ośrodków mózgu odpowiedzialnych za ruch
d. Analiza praktycznych przypadków na nagraniach i ich omówienie - Co zmienia się w układzie nerwowym pod wpływem różnych form ruchu?
a. Adaptacje neurologiczne w treningu siłowym i wytrzymałościowym- b. Tolerancja wysiłku, a układ nerwowy – jak zaczynać?
- c. Neuropsychologiczne aspekty ruchu człowieka
- d. Jak możemy w prosty sposób, w zgodzie z nauką wpływać na stan
- układu nerwowego?
- Nauczanie motoryczne a układ nerwowy – Jak uczyć ruchu?
a. Neurofizjologiczne podstawy uczenia się
b. Układ pozapiramidowy – jak przebiega automatyzacja złożonych wzorców ruchowych? Jak możemy to wykorzystać w praktyce?
c. Aspekty sensoryczno-emocjonalne w nauce ruchu
d. Popełnianie błędów i interpretacja środowiska zewnętrznego przez OUN
e. Optymalizacja energetyczna zachowań ruchowych człowieka, a mózg
f. Mięśnie, a mózg – jak zmienia się ich działanie w obliczu zmian w układzie nerwowym?
g. Jak uczyć ruchu osoby na różnym poziomie sprawności, z perspektywy układu nerwowego?
h. Deprywacja sensoryczno-ruchowa i jej konsekwencje dla układu nerwowego człowieka
i. Jak silny musi być bodziec, żeby zmieniać nasz układ nerwowy?
Bezpieczeństwo wysiłku i wymagana intensywność i częstotliwość bodźca - Układ nerwowy w zdrowiu i w chorobie
a. Czego możemy się dowiedzieć analizując zachowania ruchowe osób z uszkodzeniem układu nerwowego?
b. Zasady kształtowania kompensacji ruchowych w obliczu uszkodzenia ciała
c. Mechanizmy kontroli posturalnej, jak działa nasza postawa i kiedy jest ważna?
d. Psychosomatyka – czy istnieje? – czynnościowe i konwersyjne zaburzenia neurologiczne w obliczu aktualnej wiedzy i własnych doświadczeń - Ból, a zachowania ruchowe człowieka
a. Neurofizjologia bólu i klasyfikację towarzystw leczenia bólu
b. Ból, a ruch
c. Ból, a dotyk – krytyczne spojrzenie na „specyficzne” efekty terapii manualnej
d. Kontekstualny związek bólu z uszkodzeniem tkanek – co wiemy?
e. Wpływ ból – stan emocjonalny – ruch
f. Fear Avoidance Model – koncepcja odzyskiwania pewności ruchowej po incydentach zdrowotnych i bólowych
g. Ból przewlekły i rola osoby chorej – ograniczenie partycypacji społecznej
h. Nieoczywiste czynniki modulujące ból
i. Doświadczenia z własnej praktyki - Podstawowe elementy badania neurologicznego
a. Jak odróżnić patologie układu nerwowego i towarzyszące objawy ruchowe od bezpiecznych odmienności o dlaczego to ważne w praktyce trenera i fizjoterapeuty?
b. Kręgosłup
c. Nerwy obwodowe
d. Ośrodkowy układ nerwowy
e. Prezentacja Pacjenta i nagrań poszczególnych objawów
f. Nieoczywiste objawy zaburzeń układu nerwowego – jak wcześnie je rozpoznać - Część praktyczna – dyskusja, wymiana doświadczeń, prezentacja przypadków klinicznych
a. Wykonanie przykładów ćwiczeń i zadań ruchowych z Pacjentami z uszkodzeniem układu nerwowego, odniesienie się do funkcjonowania zdrowego układu nerwowego
b. Warsztat praktyczny – jak uczyć ruchu?
c. Prezentacja podstaw badania neurologicznego na różnych Pacjentach i osobach zdrowych
d. Intensyfikacja wysiłku fizycznego – czy ćwiczymy wystarczająco intensywnie? Warsztat praktyczny
e. Kiedy technika i pozycja ciała może być niebezpieczna i czy zawsze musimy się jej obawiać? - Zakończenie, pytania i dyskusja.
Na szkoleniu przewidziana jest przerwa obiadowa i ciepły posiłek.